Muayenehane Tasarımları Nasıl olmalıdır?

Muayenehane Tasarımları Nasıl olmalıdır?

    Sağlık her şeyin başında gelir ama sağlıkla ilgili mekanlara ne yazık ki gereken özen gösterilmiyor. Halbuki korkulan bir doktor randevusu, hastaların ruh hali, gereksinimleri ve konforu düşünülerek doğru tarzda döşenmiş bir mekanla daha az stresli bir deneyime çevrilebilir. Elbette hastalar için tıbbi bakım almak en önemli şey. Ancak muayenehanenizin görünümü hastalarınızın aldığı sağlık hizmeti kadar etki bırakabiliyor. Muayenehanenizin dizaynı soğuk ve katıysa hastanız tekrar gelmek istemeyebilir.
OFİSİN KALBİ: RESEPSİYON
    Resepsiyon alanları hareketlidir ve hastaların ilk gördükleri bölümdür. Hastaları karşılayarak ofisin kalbini oluştururlar. Çalışanlar; dosyalama dolapları, bilgisayar, faks makinesi ve diğer ilgili ekipmanı içeren bol tezgah alanlı, fonksiyonel bir çalışma alanına sahip olmalıdırlar. İçeri girdiğinde karşılanan hastanın kaydı, bekleme odası/alanına yönlendirilmeden önce hemen alınabilmelidir. Bunun için kesinlikle sıkışık görünmeyen, yeterli genişlikte bir alan gereklidir. Resepsiyon alanı; resepsiyonistin / asistanın verimli ve iyi organize olmuş bir ofisi koruması için gerekli özelliklere uygun olmalıdır. Etrafa ‘hoş geldiniz’ mesajı veren yumuşak renk ve şekillerden oluşan resepsiyon, hastaların hissettiği stresi en aza indirmek için önemli bir ilk izlenimdir.
1) BEKLEME ODASI KLİNİK HİSSİ VERMEMELİ
    Mekan her şeyden önce doktorun uzmanlık alanını ve o alana ait hasta kitlesini doğrudan yansıtmalıdır. Örneğin, bir çocuk doktorunun ofisi; oyuncaklar, çocuk kitapları, etkinlik masaları, renkli duvar resimleri, çizgi filmler gösteren bir tv gibi çocukları eğlendirmeye yönelik şeyler içerebilir. Pediatri ofisinin bekleme odasını tasarlayan kişi, emziren anneler için özel ayrı bir bölüm yaratması gerektiği ile ilgili bilgilenmiş olmalıdır.
    Bekleme odası klinik hissi vermemeli. Sanatsal görseller, fotoğraflar, sakinleştirici duvar renkleri ve rahat mobilyalar; hastaların rahatlamasına yardım edebilir. Akvaryum ve bitkiler gibi canlı unsurlar yatıştırıcı rol oynayabilir ve hastaların dikkatini söz konusu hastalık olasılıklarından uzaklaştırabilirler.
2) KOLTUKLAR YAKIN OLMASIN
    Koltukların birbirine çok yakın olması, hastalığı olan insanların olduğu ortamlarda insanlarda rahatsızlık yaratır. Özellikle bekleme odaları, değişik hastalık mikroplarının üremesi için çok uygun ortamlar olduğundan kolay, çabuk ve sık sterilize edilebilen döşemelikler seçmek uygun olacaktır. Ayrıca koltuklar rahat ve basit olmalıdır. Hastaların yeterli alana ve oturma opsiyonuna sahip olacakları şekilde yerleştirilmelidir.
3) RENKLERLE GÜVEN VERİCİ ATMOSFER OLUŞTURUN
    Renkler ile ruh hali arasındaki ilişki göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, bir odanın ana rengi olarak açık mavi kullanıldığında bunun sakinleştirici bir etkisinin olduğunu ispatlamıştır. Bunun nedeni de mavi rengin tansiyonu, kalp atışı ve nefes alma hızını düşürmede etkisi olmasıdır. Ancak koyu mavi rengin ise üzüntülü duygular uyandırdığı bilinmektedir
    Duvar ve döşemelerde de dinginlik ve rahatlık uyandıracak renk ve desenler seçilmeli.
4) İYİ AYDINLATILMALI
    Aydınlatma mekanın genel dizaynında çok önemlidir. Hastaların okuyabilmelerine olanak vermeli ama rahatsız edecek kadar parlak olmamalıdır. Okuma materyalleri çeşitli ve bol sayıda olmalı; görünecek şekilde yerleştirilmelidir. Yalnızca tıbbi içerikli okuma seçeneği sunmak rahatsızlık verebilir. Kullanılan görseller ve renk paleti basit fakat davet edici olmalıdır.
5) HASTALAR SAĞLIKLA GELİŞEN BİR BİTKİ GÖRDÜKLERİNDE...
    Doktor bekleme odaları için süs bitkileri keyifli bir katkı olabilir. Çalışmalar bitkilerin canlılık ve güven hissi doğurabildiğini kanıtlamıştır. Hastalar bir doktor ofisinde sağlıkla gelişen bir bitki gördüklerinde bu onlara doktorun özen gösteren biri olduğu mesajı verecektir.
6) DOKTOR OFİSİNDE MOBİLYALAR ESKİYSE...
    Bir doktor ofisinin eski görünümlü olması doktorun uzmanlığının da demode olduğu izlenimi verecektir. Bu da hiç kimsenin sağlıkları ile birlikte düşünmek isteyecekleri bir sıfat değildir. Genel olarak ofisin dekorasyonu çağdaş olmalı ama çok fazla moda takipçisi görünmemelidir. Sıra dışı ekipman ve elektroniğin kullanıldığı bir mekanda eski mobilya görmek de uyumsuzluk hissi uyandırabilir.
7) DİPLOMALAR, SERTİFİKALAR, ÖDÜLLER HASTAYA GÜVEN VERİR
    Doktor ofisinde çerçevelenmiş diplomalar, sertifikalar, ödüller ve tıbbi başarılarını tasdikleyen her türlü doküman, o doktorun hastalarından saygı ve güven kazanması için çok güçlü bir yoldur.
8) MİKROP ÜREMESİ İÇİN UYGUN ORTAM…
    Son olarak fakat çok önemli bir konu da; doktor ofislerinde dekorasyon yaparken hastaların sağlığının ön planda olmasıdır. Bu alanlar, değişik hastalık mikroplarının üremesi için çok uygun ortamlar olduğundan dekorasyonda kolay, çabuk ve sık sterilize edilebilen malzemeler seçmek gereklidir. Sehpa ve tezgah üstlerinde bol miktarda el steriliz maddesi bulundurmaya dikkat edilmelidir.