Rahat Ve Yaşanılabilir Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Rahat Ve Yaşanılabilir Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

    Evler, günün stresini ve yorgunluğunu atmak ve sevdiklerimizle zaman geçirmek için başlıca yaşam alanlarıdır. Bu açıdan, evde keyifli anlara eşlik edecek sıcak ve huzurlu bir atmosfer oluşturmak önem taşır. Peki, daha rahat ve yaşanabilir bir ev dekorasyonu için nelere dikkat etmek gerekir?
    Ev dekorasyonu, metrekare ölçüleri ve ev içerisindeki eşyalardan daha fazlasını ifade eder. Bu doğrultuda, evi yaşanılabilir kılmak için mobilyaları ve diğer eşyaları yerleştirmenin yanı sıra, detaylara dikkat etmeniz gerekir. Doğru yapılan dekorasyon, hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evleri, daha şık ve kullanışlı mekânlara dönüştürür.
    Ev ile ilgili dekorasyon önerileri ve püf noktalarına dikkat ederek, kendinizi rahat ve huzurlu hissedebileceğiniz yaşanabilir bir ev ortamı yakalayabilirsiniz.
Tarzınızı Yansıtın
    Kendiniz ve sevdikleriniz için rahat ve sıcak bir yaşam alanı yaratabilmek için, öncelikli olarak, evinizin siz yansıtacak bir atmosfere sahip olması gerekir. Bu açıdan, ev dekorasyonunda kullanacağınız ögelerin kişisel hayatınıza dair detayları içermesine dikkat etmelisiniz. Sade bir tarzınız varsa açık renk mobilyalar, gösterişli alanlar için aksesuarların gücünden yararlanabilirsiniz.
Dinlenme Alanı Oluşturun
    Evler, dış ortamdan uzaklaşmak ve dinlenmek için en ideal mekânlardır. Bu açıdan, ev içerisinde kendinize ait bir dinlenme alanı alan oluşturmanız, daha rahat ve yaşanabilir bir evi mümkün kılacaktır. Kitap okumayı seviyorsanız, şık ve fonksiyonel bir kitaplığı rahat bir koltuk ile tamamlayarak, okuma köşesi yapabilir, ya da pencere önüne yerleştireceğiniz tek bir koltuk ile dinlenebileceğiniz bir alana sahip olabilirsiniz. Size en uygun alanı belirledikten sonra gerekli detayları tamamlayarak, rahat dakikaların keyfini çıkarabilirsiniz.
Rahatlatıcı Konforlu Mobilyalar
    Moda trendleri her geçen gün farklı tasarımlarda mobilyalar sunsa da, rahat ev dekorasyonları konforlu mobilyalar gerektirir. Yoğun bir iş gününden sonra, oturacağınız rahat bir koltuk ya da kanepe yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olurken; yatak odanız için tercih edeceğiniz rahat bir yatak, ertesi güne zinde bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Diğer yandan, yatak olabilen çekyatlar ya da açılıp, kapanır masalar gibi fonksiyonel mobilyalar, hem rahatlık, hem de kullanım alanı açısından fayda sağlayacaktır.
Renklerin Gücünden Yararlanın
    Renkler psikolojik açıdan yarattıkları etkilerle rahatlamaya ve canlanmaya yardımcı olurlar. Ev dekorasyonunda renklerden faydalanarak, rahatlatıcı alanlar elde edebilirsiniz. Duvarlarınızda kullanacağınız sıcak renk tonları ile odalarınızda sıcak bir hava oluşturabilir, ya da beyaz ve krem tonlarını renkli mobilya ve aksesuarlarla birleştirerek samimi ve rahatlatıcı bir etki yaratabilirsiniz. Yanı sıra, sadece bir duvarda kullanacağınız zıt bir renkle, kontrast etkisinin şıklığını yaşam alanlarınıza taşıyabilirsiniz.
Aydınlatma Etkisi
    Aydınlatma, ev dekorasyonunun en çok dikkat edilmesi gereken noktalarından biridir. Evde rahat bir atmosfer yaratmak için aydınlatmaların da mekâna uygun olması gerekir. Bu doğrultuda, rahatlatıcı ve doğal bir alan için, beyaz ışık yerine, gün ışığı tonundaki aydınlatmalar ile daha doğal ve rahatlatıcı bir alan oluşturabilirsiniz. Loş bir ışıklandırma imkanı sunan lambaderler rahatlatıcı bir ortam için zemin hazırlarken, akkor ampuller de nostaljik ve sıcak ortamlar yaratacaktır. Evinize sıcaklık ve canlılık katmak için renkli ampullerden yararlanabilir, yaşam alanlarınıza farklılık katabilirsiniz.
Akılcı Çözümlerle Ferah Alanlar
    Karmaşık ve yoğun ortamlar, stres düzeyinizi artırarak rahatsız hissetmenize nede olur. Bu nedenle, yaşanabilir bir ev ortamı için eşyalarınızın düzenli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu konuda, akılcı çözümler sunan duvar rafları, hurçlar ya da dolap içi depolama alanı sunan diğer seçenekler, kullanım alanınızı arttırırken, aynı zamanda daha ferah bir ev atmosferine kavuşmanıza yardımcı olacaktır.
Dekoratif Detaylar
    Evleri yaşanabilir kılan en önemli detayların başında, yaşanmışlıkların belgesi fotoğraflar gelir. Fotoğraflarınızı dekoratif bir görünümle birleştiren çerçeveler ile hem estetik, hem de samimi alanlar yaratmanız mümkün olacaktır. Yanı sıra vazolar, biblolar, çiçekler gibi dekoratif aksesuarlar ile yaşadığınız mekânlara sıcaklık katabilirsiniz.